mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

7 vyvojarskych trendu v iOS pro rok 2020

7 vývojářských trendů v iOS pro rok 2020

Petr Kott

01 / 05 / 2020

Trh s mobilními aplikacemi globálně roste a každým rokem přibývají nové či inovované funkcionality, doplňky a vychytávky. Úkolem nás vývojářů je tyto trendy sledovat a implementovat, aby uživatelé i firmy mohli z moderních technologií vytěžit co nejvíc. Představme si nyní 7 důležitých trendů ve vývoji iOS aplikací (nejen) v roce 2020.

1. AI neboli umělá inteligence

Amazon má Alexu, Windows Cortanu a Apple SIRI. AI (Artificial Intelligence) stále víc prostupuje našimi životy, aniž si to vždy uvědomujeme.

Od chytrého vyhledávání zboží přes doporučení umělců a filmů v Netflixu či Spotify až po intuitivní používání telefonu s pomocí SIRI.

iOs vývojáři vymýšlejí a přidávají nové prvky AI s cílem poskytnout uživatelům zajímavější, personalizovanější zážitky a firmám zase vyšší konverze.

2. Bezpečí především

Zatímco ještě před 10 lety lidé mobilem volali a posílali zprávy, dnes s jeho pomocí platí nájem, kupují dárky, hledají partnera a komunikují napříč kontinenty.

Bezpečí a ochrana dat proto nabývá stále většího významu a vývojáři na to musí reagovat.

Apple přišel s revolučními zabezpečovacími prvky jako Face ID a Touch ID. Po vydání iOS 13 jsou možnosti zabezpečení ještě širší.

3. AR alias rozšířená realita

Co mají společného aplikace Pokemon Go, IKEA Place nebo Snapchat?

Všechny využívají fenomén rozšířené reality (Augmented Reality), tj. reality upravené či vylepšené s pomocí digitálních technologií.

Díky IKEA Place si kupř. můžete vyzkoušet, jak daný nábytek zapadne do vaší domácnosti. Stačí oskenovat místnost a zvolit vybraný nábytek.

AR nám usnadňuje rozhodování při nákupu, zvyšuje míru konverzí a čím dál častěji ji najdeme ve zdravotnictví, sportu a vzdělávání.

Moderní appky si lze bez AR sotva představit. Příkladem je i náš Arthur, aplikace, jež nabízí nevšední průzkum zajímavých míst ve vašem okolí.

4. Chytré mobily, hodinky i náramky

Dalším nepřehlédnutelným trendem je obliba Apple Watch, fitness náramků apod., jejichž „inteligence“ rok od roku stoupá. Ty nejmodernější umí měřit srdeční frekvenci či krevní tlak, platit, přehrávat hudbu nebo posílat zprávy.

Chytré doplňky vyžadují jednak aplikaci pro telefon, jednak appku pro dané zařízení, takže se vývojáři rozhodně nenudí. V roce 2019 dosáhl počet „wearable devices“ 245 milionů, a o jejich potenciálu v byznyse tedy není pochyb.

5. iBeacon

V Česku méně známá, přesto perspektivní technologie od Applu využívá Bluetooth a speciální senzory, které dohromady umožňují vyslat signál do chytrého telefonu. Zákazníkovi v prodejně se tak např. zobrazí informace o aktuálních slevách zboží, vedle kterého právě stojí. iBeacon pomáhá i na londýnském letišti Heathrow a v nemocnicích.

6. Chatbot

Zrychlená doba přeje automatizované komunikaci, jejímž výdobytkem je i chatbot. Ať už si budete objednávat kávu ve Starbucks, nebo kupovat tričko v H&M, místo reálného prodavače vás dost možná obslouží naprogramovaný chatbot (chat + robot). Funguje rychle, 24/7 a do určité míry nahradí klientskou podporu.

Chatbot je dnes významným prvkem mnoha aplikací, který pohotově pomůže s výběrem, a dokáže přimět uživatele k nákupu.

7. Hlasové a obrazové vyhledávání

Rychlost a pohodlí jsou i důvody, proč mnozí přecházejí od ťukání do klávesnice k vyhledávání s pomocí hlasu či skenování obrázků (Google Lens). Technologičtí vizionáři předvídají, že hlasové vyhledávání postupně psaní zcela nahradí.

Pravdu ukáže budoucnost, nicméně nabídnout uživatelům tyto možnosti v mobilní aplikaci je určitě vhodné již nyní.