Co je nového v Android 9

08.11.2018

Petr Kott

jak-urychlit-programovani-v-PHP-photo

08.11.2018

Petr Kott

Výčet 10 nejzajímavějších nových funkcí nového operačního systému Android 9.

Android nedávno vydal devátou verzi svého operačního systému – Android Pie. V tomto článku stručně uvedu z mého pohledu 10 nejzajímavějších nových funkcí.

 

  • Navigace uvnitř budov pomocí Wi-Fi RTT

Díky novému protokolu IEEE 802.11mc WiFi je možné uživatele navigovat uvnitř budov. Například se v nákupním centru můžete nechat navigovat přímo do Vašeho oblíbeného obchodu.

android 9

  • Nové ovládání gesty

Android je po dlouhé roky znám svou trojkombinací ovládacích prvků v dolní části telefonu – zpět, domů a seznam aplikací. Android Pie podporuje ovládání gesty bez nutnosti používat tato tři tlačítka – tento koncept vychází z nových iPhone X. Například můžete posunutím od středu do leva zobrazit seznam aplikací.

Android 9 navigace

  • Adaptivní baterie

Nový Andorid 9 se snaží učit jaké aplikace používáte nejčastěji a podle toho prioritizuje jaká apka a kdy bude používat více energie. Velice důležitým faktorem při vývoji nové aplikace je to, že Android 9 nyní více omezuje aplikace v používání zdrojů. Například nyní aplikace v pozadí nemají přístup k internetu.

battery android 9

  • Adaptivní jas displeje

Android 9 učí s jakým jasem používáte určité aplikace a tento jas Vám pak v budoucnu pro danou aplikaci upraví.

  • Aplikace mohou nabídnout automatické akce

Android 9 se snaží uživateli nabídnout konkrétní akci v aplikaci na základě toho, jak uživatel s telefonem právě zachází. Například pokud připojíte k telefonu sluchátka, nabídne se automaticky pokračování poslechu poslední skladby. Nebo při příchodu do práce se nabídne Hangouts chat s Vašimi kolegy.

Android actions

  • Slices

Slices je funkce, která Vám při vyhledávání nabízí konkrétní akci, jakou lze vykonat. Například, pokud vyhledáte “Uber” v Google Search a jste doma, nabídne se Vám rovnou možnost objednání taxi služby.

google search

 

  • Nové bezpečnostní pravidla pro hardware

Pro zvýšení bezpečnosti nyní Android 9 zakázal přístup k některým hardwarovým komponentám telefonu. Například aplikace v pozadí už nemá přístup k mikrofonu, kameře, gyroskopu a accelerometeru.

  • Zlepšení notifikací

Android 9 zobrazuje notifikace trochu jinak, hlavně ale dává uživateli možnost zrušit odběr notifikací z určitých aplikací rovnou z notifikačního banneru.

notifikace

  • Spárování až 5 Bluetooth zařízení

Nyní lze spárovat až 5 Bluetooth zařízení oproti původním 2.

 

  • Podpora HEIF obrázků a HDR VP9 video formátu

HIEF obrázky a HDR VP9 videa jsou menší než klasické JPEG nebo MP4 formáty a zachovávají si stejnou kvalitu. Android 9 nyní vydal podporu pro tyto formáty.

 

Funkcí, které jsou Android Pie nové, anebo se změnily, je mnohem více. Tímto výčtem jsem zaměřil na ty nejzásadněji pro koncového uživatele a pro vývoj nových mobilních aplikací.