mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

Co je noveho v Android 9

Co je nového v Android 9

Petr Kott

08 / 11 / 2018

Výčet 10 nejzajímavějších nových funkcí nového operačního systému Android 9.

Android nedávno vydal devátou verzi svého operačního systému – Android Pie. V tomto článku stručně uvedu z mého pohledu 10 nejzajímavějších nových funkcí.

  • Navigace uvnitř budov pomocí Wi-Fi RTT

Díky novému protokolu IEEE 802.11mc WiFi je možné uživatele navigovat uvnitř budov. Například se v nákupním centru můžete nechat navigovat přímo do Vašeho oblíbeného obchodu.

  • Nové ovládání gesty

Android je po dlouhé roky znám svou trojkombinací ovládacích prvků v dolní části telefonu – zpět, domů a seznam aplikací. Android Pie podporuje ovládání gesty bez nutnosti používat tato tři tlačítka – tento koncept vychází z nových iPhone X. Například můžete posunutím od středu do leva zobrazit seznam aplikací.

  • Adaptivní baterie

Nový Andorid 9 se snaží učit jaké aplikace používáte nejčastěji a podle toho prioritizuje jaká apka a kdy bude používat více energie. Velice důležitým faktorem při vývoji nové aplikace je to, že Android 9 nyní více omezuje aplikace v používání zdrojů. Například nyní aplikace v pozadí nemají přístup k internetu.

  • Adaptivní jas displeje

Android 9 učí s jakým jasem používáte určité aplikace a tento jas Vám pak v budoucnu pro danou aplikaci upraví.

  • Aplikace mohou nabídnout automatické akce

Android 9 se snaží uživateli nabídnout konkrétní akci v aplikaci na základě toho, jak uživatel s telefonem právě zachází. Například pokud připojíte k telefonu sluchátka, nabídne se automaticky pokračování poslechu poslední skladby. Nebo při příchodu do práce se nabídne Hangouts chat s Vašimi kolegy.

  • Slices

Slices je funkce, která Vám při vyhledávání nabízí konkrétní akci, jakou lze vykonat. Například, pokud vyhledáte “Uber” v Google Search a jste doma, nabídne se Vám rovnou možnost objednání taxi služby.

  • Nové bezpečnostní pravidla pro hardware

Pro zvýšení bezpečnosti nyní Android 9 zakázal přístup k některým hardwarovým komponentám telefonu. Například aplikace v pozadí už nemá přístup k mikrofonu, kameře, gyroskopu a accelerometeru.

  • Zlepšení notifikací

Android 9 zobrazuje notifikace trochu jinak, hlavně ale dává uživateli možnost zrušit odběr notifikací z určitých aplikací rovnou z notifikačního banneru.

  • Spárování až 5 Bluetooth zařízení

Nyní lze spárovat až 5 Bluetooth zařízení oproti původním 2.

  • Podpora HEIF obrázků a HDR VP9 video formátu

HIEF obrázky a HDR VP9 videa jsou menší než klasické JPEG nebo MP4 formáty a zachovávají si stejnou kvalitu. Android 9 nyní vydal podporu pro tyto formáty.

 

Funkcí, které jsou Android Pie nové, anebo se změnily, je mnohem více. Tímto výčtem jsem zaměřil na ty nejzásadněji pro koncového uživatele a pro vývoj nových mobilních aplikací.