mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

iOS versus Android aplikace - 7 hlavnich rozdilu z uzivatelskeho pohledu

iOS versus Android aplikace – 7 hlavních rozdílů z uživatelského pohledu

Petr Kott

11 / 06 / 2020

Poté, co Windows Phone vyklidil scénu, světu chytrých telefonů a mobilních aplikací dominují dva velcí hráči – Android a iOS. A přestože se rozdíly mezi iPhony a telefony s Androidem v oblasti hardwaru, aplikací i uživatelského zážitku víc a víc stírají, některé odlišnosti nadále přetrvávají. Které to jsou, se dozvíte v dnešním příspěvku.

1. Uživatelské prostředí a možnosti přizpůsobení

Zatímco Android využívá praktické widgety nebo průzkumník, iOS uživatelé mají všechny ikonky na úvodní stránce. I přes tyto rozdíly oba systémy umožňují snadné a pohodlné ovládání, na které si uživatel rychle zvykne.

Co ovšem nadále odlišuje Android od iOS, je míra svobody v přizpůsobení home screen a prostředí celkově. Zde jednoznačně vítězí Android, jehož příznivci vyzdvihují právě flexibilitu a otevřenost platformy.

Možnosti individualizace jsou v iOS omezenější – řadový uživatel si upraví maximálně home screen a některé přednastavené aplikace nelze odinstalovat vůbec. Dodejme, že limitovanější možnosti nemusí být pro každého překážkou.

2. Design a cena

Apple je proslulý důrazem na vizuální stránku svých telefonů. iPhone vás vždy zaujme designově, což se o každém telefonu s Androidem říci nedá.

Krásný vzhled je u iPhonu pochopitelně vykoupen vyšší cenou. I fanoušci Androidu dnes pořídí precizní designové kousky, a navíc bez nákladnější investice. Pro ty, kdo si na design tolik nepotrpí, představuje Android nadále dostupnější řešení.

3. Updaty a aktualizace

Celkově vzato dbá Apple na aktualizaci systému a podporu starších telefonů více než Android. Do karet mu hraje i fakt, že je jediným výrobcem svých zařízení – tj. iPhonu, iPodu atd. Výrobců smartphonů s Androidem je více (Samsung, Huawei či Xiaomi), následkem čehož bývá distribuce aktualizací pomalejší a méně důsledná. Nejenže tak některé mobily s Androidem rychleji „stárnou“, ale stávají se i zranitelnějšími kvůli neaktualizovaným bezpečnostním prvkům.

4. Bezpečnost

Otevřenost Androidu, tj. menší kontrola nad povolenými aplikacemi, má za následek vyšší šanci, že si spolu s aplikací stáhnete i vir, a to i pokud stahujete z oficiálního Google Play.

iOS, včetně jeho aplikací, je stále považován za bezpečnější systém, nicméně i zde se vyplatí zůstat na pozoru a podezřelým appkám se vyhnout.

5. Nabídka aplikací

V 1. polovině roku 2020 měli Android uživatelé na výběr z 2,56 milionů aplikací, zatímco v App Store bylo ke stažení necelých 1,85 milionů aplikací. Nižší počet vyplývá z důkladnějšího testování a větší kontroly Applu nad tím, kterou aplikaci schválí a kterou ne.

U obou platforem je rozhodně z čeho vybírat. Navíc, nejstahovanější aplikace (WhatsApp, Skype, Facebook, Duolingo, Spotify apod.) jsou samozřejmě plně dostupné na obou platformách.

6. Kompatibilita s jinými zařízeními

Chytrých zařízení přibývá a krom telefonu stále více lidí používá chytré hodinky a náramky, přičemž očekávají kompatibilitu s mobilem. A protože je Apple jak tvůrcem systému iOS, tak výrobcem iPhone, IPad, AppleWatch a jiných „wearables“, spolupráce mezi jednotlivými zařízeními funguje snadno a spolehlivě.

Samozřejmě i služby typu Gmail nebo Google Now dobře pracují na vícero zařízeních s Android. Pokud se však nejedná o totožného výrobce, vzájemná kompatibilita rozhodně není zaručena.

7. Support a servis

I sebechytřejší telefon se občas pokazí a potřebuje odborný servis.

Výhodou i nevýhodou Applu jsou kmenové servisní prodejny, kde se opravám zařízení věnuje výhradně personál speciálně vyškolený pro Apple produkty. Tyto servisy však nenajdete v každém městě, a jak je známo, opravy telefonů s jablíčky nepatří k nejlevnějším.

Servis pokaženého telefonu s Androidem lze řešit u prodejce či v jiné opravně. Odbornou způsobilost personálu vám však nikdo nezaručí.