iOS versus Android aplikace – 7 hlavních rozdílů z uživatelského pohledu

11.06.2020

Petr Kott

jak-urychlit-programovani-v-PHP-photo

11.06.2020

Petr Kott

Poté, co Windows Phone vyklidil scénu, světu chytrých telefonů a mobilních aplikací dominují dva velcí hráči – Android a iOS. A přestože se rozdíly mezi iPhony a telefony s Androidem v oblasti hardwaru, aplikací i uživatelského zážitku víc a víc stírají, některé odlišnosti nadále přetrvávají. Které to jsou, se dozvíte v dnešním příspěvku.

1. Uživatelské prostředí a možnosti přizpůsobení

Zatímco Android využívá praktické widgety nebo průzkumník, iOS uživatelé mají všechny ikonky na úvodní stránce. I přes tyto rozdíly oba systémy umožňují snadné a pohodlné ovládání, na které si uživatel rychle zvykne.

Co ovšem nadále odlišuje Android od iOS, je míra svobody v přizpůsobení home screen a prostředí celkově. Zde jednoznačně vítězí Android, jehož příznivci vyzdvihují právě flexibilitu a otevřenost platformy.

Možnosti individualizace jsou v iOS omezenější – řadový uživatel si upraví maximálně home screen a některé přednastavené aplikace nelze odinstalovat vůbec. Dodejme, že limitovanější možnosti nemusí být pro každého překážkou.

2. Design a cena

Apple je proslulý důrazem na vizuální stránku svých telefonů. iPhone vás vždy zaujme designově, což se o každém telefonu s Androidem říci nedá.

Krásný vzhled je u iPhonu pochopitelně vykoupen vyšší cenou. I fanoušci Androidu dnes pořídí precizní designové kousky, a navíc bez nákladnější investice. Pro ty, kdo si na design tolik nepotrpí, představuje Android nadále dostupnější řešení.

3. Updaty a aktualizace

Celkově vzato dbá Apple na aktualizaci systému a podporu starších telefonů více než Android. Do karet mu hraje i fakt, že je jediným výrobcem svých zařízení – tj. iPhonu, iPodu atd. Výrobců smartphonů s Androidem je více (Samsung, Huawei či Xiaomi), následkem čehož bývá distribuce aktualizací pomalejší a méně důsledná. Nejenže tak některé mobily s Androidem rychleji „stárnou“, ale stávají se i zranitelnějšími kvůli neaktualizovaným bezpečnostním prvkům.

4. Bezpečnost

Otevřenost Androidu, tj. menší kontrola nad povolenými aplikacemi, má za následek vyšší šanci, že si spolu s aplikací stáhnete i vir, a to i pokud stahujete z oficiálního Google Play.

iOS, včetně jeho aplikací, je stále považován za bezpečnější systém, nicméně i zde se vyplatí zůstat na pozoru a podezřelým appkám se vyhnout.

5. Nabídka aplikací

V 1. polovině roku 2020 měli Android uživatelé na výběr z 2,56 milionů aplikací, zatímco v App Store bylo ke stažení necelých 1,85 milionů aplikací. Nižší počet vyplývá z důkladnějšího testování a větší kontroly Applu nad tím, kterou aplikaci schválí a kterou ne.

U obou platforem je rozhodně z čeho vybírat. Navíc, nejstahovanější aplikace (WhatsApp, Skype, Facebook, Duolingo, Spotify apod.) jsou samozřejmě plně dostupné na obou platformách.

6. Kompatibilita s jinými zařízeními

Chytrých zařízení přibývá a krom telefonu stále více lidí používá chytré hodinky a náramky, přičemž očekávají kompatibilitu s mobilem. A protože je Apple jak tvůrcem systému iOS, tak výrobcem iPhone, IPad, AppleWatch a jiných „wearables“, spolupráce mezi jednotlivými zařízeními funguje snadno a spolehlivě.

Samozřejmě i služby typu Gmail nebo Google Now dobře pracují na vícero zařízeních s Android. Pokud se však nejedná o totožného výrobce, vzájemná kompatibilita rozhodně není zaručena.

7. Support a servis

I sebechytřejší telefon se občas pokazí a potřebuje odborný servis.

Výhodou i nevýhodou Applu jsou kmenové servisní prodejny, kde se opravám zařízení věnuje výhradně personál speciálně vyškolený pro Apple produkty. Tyto servisy však nenajdete v každém městě, a jak je známo, opravy telefonů s jablíčky nepatří k nejlevnějším.

Servis pokaženého telefonu s Androidem lze řešit u prodejce či v jiné opravně. Odbornou způsobilost personálu vám však nikdo nezaručí.