mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

Mobilni aplikace na zakazku versus aplikace dle sablony

Mobilní aplikace na zakázku versus aplikace dle šablony

Petr Kott

24 / 11 / 2020

Rozhodli jste se investovat do vývoje nové mobilní aplikace a posunout váš byznys o krok dopředu? Gratulujeme! Nyní vás čeká ještě jedna volba – necháte si vytvořit originální appku na míru, anebo zvolíte šablonu? Než se rozhodnete pro jednu z variant, přečtěte si více o rozdílech a přednostech obou řešení v našem blogovém příspěvku.

1) Aplikace na zakázku

Tzv. zakázková aplikace nebo appka na klíč je unikátní produkt navržený a kódovaný tak, aby odpovídal specifickým potřebám a požadavkům konkrétního klienta. Výsledek je vždy jedinečný a váš produkt nemá co do kódování a vzhledu obdoby. Vývoj appky si na úvod vyžádá více času a zkušeností developerů, což se promítne ve vstupních nákladech. Dokončená aplikace však poskytuje větší možnosti a flexibilitu co do rozvržení prvků a funkcionalit, designu nebo svižnosti načítání.

Výhody aplikace na zakázku

Pouze appka na klíč dokáže nabídnout přesně ten framework a funkcionality, které váš byznys potřebuje. A naopak – aplikaci na míru nezatěžují a nezpomalují nadbytečné, nepotřebné prvky, jež bývají součástí šablon. Při individuálním kódování je možné ji vybavit specifickými funkcemi a detaily tak, aby splňovala to, co od ní očekáváte a chcete. V konečném důsledku tak individuální řešení obvykle vede k vyšším konverzím a ziskům oproti aplikacím dle šablony.

Nevýhody aplikace na zakázku

Budování aplikace je komplexní proces, jenž si nárokuje spolupráci vývojářů s klientem, společný UX návrh, pilování, testování a následnou podporu. Počítat je proto nutné s delší časovou rezervou i vstupními náklady. Schopný tým vývojářů dnes však může vytěžit z open source knihoven a dalších zdrojů, urychlit tím práci, a potažmo snížit cenu.

2) Aplikace dle šablony

Aplikace založené na šabloně fungují na obdobném principu jako weby postavené ve WordPressu. Jejich kódování a vývoj nestojí tolik času ani peněz. Aplikace sice disponuje prvky vašeho brandingu, jako jsou barvy, loga, grafika atd., ale celkové schéma zůstává tzv. přes kopírák. Možnosti pokročilejších úprav a individualizace jsou podstatně omezenější, což může mnohé firmy limitovat.

Výhody aplikací dle šablony

Úspora času a nákladů – to jsou dva nejčastější důvody, proč se firmy pro aplikaci dle šablony rozhodují. Jestliže vám vystačí jednodušší aplikace se základními funkcemi, můžete ušetřené peníze investovat do ostatních marketingových kampaní nebo tvorby obsahu appky. Díky kratší přípravě si ji uživatelé mohou dříve stáhnout do mobilů, a vy tak začnete o něco dříve profitovat.

Nevýhody aplikací dle šablony

S nižší cenou a rychlým vypuštěním do éteru kráčejí ruku v ruce taky hlavní minusy. Pokud byste chtěli aplikaci dále upravovat, rozšiřovat nebo přidávat nové funkční prvky, zpravidla narazíte na překážky, které není vždy možné obejít. Je dobré zohlednit i to, že váš byznys v budoucnu poroste, a co se zdá být jako dostačující řešení nyní, vás může dříve či později nepříjemně omezovat.

Závěr

Finální volba tedy vždy závisí na konkrétní vizi, potřebách a možnostech daného projektu. Klientům, které neomezuje čas nebo rozpočet, se většinou vyplatí investovat do aplikace na klíč. Jen taková aplikace totiž do detailu splní vaše kritéria, odliší vás od konkurence, získá si zájem uživatelů a bude spolu s vaším byznysem nadále růst.

Čtěte, jak probíhá proces vývoje aplikací v Peko Studio.