mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

UX a UI design: Co delat, aby vasi mobilni aplikaci lide opravdu pouzivali

UX a UI design: Co dělat, aby vaši mobilní aplikaci lidé opravdu používali

Petr Kott

17 / 04 / 2023

Lidé používají mobilní aplikace v průměru 4 hodiny denně. Co udělat, aby ta vaše byla mezi nimi

Tohle jsme asi někdy zažili už všichni. Máme skvělý mazací sýr, ale když se ho snažíme dostat z obalu, tak si umatláme ruce a většinu ani nemůžeme dostat ven. Příště sáhneme po jiném výrobku. A tohle platí i u mobilních aplikací. Aby zákazníci zůstali u té vaší, musí dobře vypadat a jednoduše a intuitivně se ovládat. My v tom máme už několik let praxi a jsme připraveni vám s tím pomoci.

Podlé výzkumů využívají lidé aplikace na svých mobilních telefonech v průměru čtyři hodiny denně. Navíc se předpokládá, že tři čtvrtiny uživatelů budou přes svá mobilní zařízení do dvou let prohlížet i většinu webových stránek na internetu. UX design (user experience, uživatelské zkušenosti), tedy to, jak aplikace funguje a grafický návrh (UI design, user interface) jsou klíčové prvky, které zajistí, aby vaši klienti měli z vaší appky co možná nejpozitivnější zážitek

Proč se na UX a UI při tvorbě aplikací vyplatí myslet:

Uživatelské zkušenosti (UX) jsou klíčové pro úspěch mobilních aplikací. Například, pokud je uživatelské rozhraní přívětivé a snadno použitelné, budou zákazníci s aplikací spokojenější. To může vést k většímu počtu stažení. Rozhodují i takové detaily jako to, zda lidé vaši aplikaci ovládají jen palcem jedné ruky nebo oběma.

Promyšlený UX design sníží počet chyb uživatelů. Pokud je navigace jednoduchá a intuitivní, budou uživatelé méně pravděpodobně dělat chyby. To může vést k menšímu počtu reklamací a menšímu počtu dotazů na zákaznickou podporu.

Dobrý grafický návrh může pomoci zvýšit zapojení uživatelů. Vizuálně atraktivní aplikaci, budou lidé pravděpodobněji používat déle. Kromě větší míry interakce, se tak může zvýšit i výkonnost aplikace. (Kromě času stráveného v aplikaci, to může například být větší věrnost zákazníků a samozřejmě i zvýšení obratu).

Účelný UX design pomůže zvýšit konverze v mobilních aplikacích.  Jednoduchá a intuitivní navigace zajistí pravděpodobnější dokončení cílů v aplikaci. Zvýšení prodejů, objednávek a stažení a podobně.

Vyladěný grafický návrh může pomoci zlepšit povědomí o vaší značce. Konzistentní vizuální styl s ostatními produkty vaší firmy pomůže klientů k rychlé identifikaci vaší značky. Vede i k prohlubování loajality zákazníků.

A na závěr čtveřice tipů:

  • Minimalistický design: Minimalistický design pomůže uživatelům najít to, co hledají. Udržuje aplikaci přehlednou a snadno použitelnou.
  • Vhodné barvy: Barvy mají velký vliv na to, jak se uživatelé cítí při používání aplikace. Použití vhodných barev vytvoří pozitivní atmosféru a zlepší celkový dojem z aplikace. Mohou ji také propojit s vaší značkou.
  • Zvažte použití animací: Animace vytvářejí zajímavější a interaktivnější uživatelské rozhraní.
  • Testujte: Testování vaší aplikace s uživateli upozorní na funkce a oblasti, které je třeba vylepšit.

To, jak vaše aplikace vypadá a funguje, předurčí i to, jak budou vaši zákazníci spokojeni.

 

Slovníček pojmů:

UX design (user experience, uživatelský zážitek) – zabývá se navrhováním různých řešení fungování nejen mobilních aplikací, tak aby co nejlépe plnily svůj účel a funkci. UX design zahrnuje všechny prvky aplikace, jako jsou navigace, tlačítka a formuláře. V praxi to například znamená, že v e-shopu dokončíte bez problémů svoji objednávku.

UI design (user Interface, uživatelské rozhraní) – tato zkratka pod sebou schovává vizuální podobu mobilní aplikace.  Grafický návrh zahrnuje barvy, typografii a vizuální prvky aplikace. UX a UI musí jít ruku v ruce.