mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

Vybrane novinky v systemu iOS 15

Vybrané novinky v systému iOS 15

Petr Kott

30 / 09 / 2022

Na podzim 2021 byl odstartován dlouho očekávaný operační systém iOS 15 a současně zahájen prodej tabletu iPadOS 15 i chytrých hodinek WatchOS 8. Apple se v této aktualizaci mj. zaměřil na péči o naši soustředěnost a minimalizaci rušivých vlivů, interaktivnější video komunikaci a sdílení, stejně jako vylepšené používání nativních aplikací Safari, Weather či Apple Maps.

Pojďme se podívat blíže na nejzajímavější novinky a změny v iOS 15.

FaceTime a Share Play – lidštější komunikace a radost ze sdílení

Koronavirus, pandemie a lockdowny ukázaly, jak důležité jsou pro nás komunikační nástroje a spolehlivé, interaktivní spojení s blízkými či kolegy z práce. I proto se Apple v iOS 15 zaměřil na zkvalitnění videohovorů přes FaceTime.

V aktuální verzi si užijeme ještě dokonalejší snímání hlasu bez okolního hluku, prostorové audio nebo Portrait mode, který zvýrazní váš obličej a ztlumí (blur) pozadí místnosti. Vítanou novinkou je FaceTime komunikace mimo iPhone a Mac – stačí sdílet link a můžete si zavolat například z prohlížeče na Windows či Android zařízeních.

Společné sledování filmu a seriálu s rodinou a přáteli nebylo vinou pandemie dlouho možné. Díky funkci SharePlay, jež nabízí sdílení hudby i videa během FaceTime hovoru, už o tyto zážitky nepřijdeme. Přehrávané audio či obraz navíc může spustit, stopnout atd. každý účastník hovoru. „Obraz v obraze“ promítá najednou video i účastníky hovoru, což ocení nejen hráči her, kde je SharePlay rovněž dostupné.

Maximální Focus na prvním místě

Digitální věk s sebou přináší krom benefitů také řadu rušivých elementů, které snadno rozptýlí naši pozornost od důležitých úkolů.

Vývojáři z Apple na to zareagovali novou funkcí Focus s pokročilou filtrací notifikací. Uživatel si buďto sám nastaví, které kontakty či aplikace jej v daný čas mohou upozornit, nebo mu notifikace navrhne systém dle typického chování. Mód Focus tak minimalizuje rušivé vlivy, aniž byste přišli o skutečně důležitá upozornění a zprávy – povolené appky a kontakty, časování nebo synchronizaci na různých zařízeních si přizpůsobíte sami.

Upgradem prošly také notifikace na hlavním displeji, jež pro lepší přehlednost a identifikaci nyní doprovází fotka, případně logo. Systém pak dokáže seřadit upozornění dle relevance a typické interakce s aplikacemi. V duchu hesla „more focus, less distraction“ navíc obdržíte upozornění ve vhodnější, tj. méně vytížený čas, např. ráno a večer.

Pohodlnější práce s Live textem a brouzdání v Safari

V iOS 15 výrazně pokročila technologie pro práci s textem Live Text, která umožňuje jeho rozpoznání, editaci, překlad do cizího jazyka, vyhledávání apod.

Live Text umí interpretovat text vyfocený kamerou telefonu a vy poté můžete vyhledat, zkopírovat či přeložit třeba recept zapsaný tužkou na papíře. Stejně snadno vyfotíte a vytočíte telefonní číslo nebo si uložíte Wi-Fi heslo k síti.

Intuitivněji a pohodlněji v iOS 15 brouzdáme internetem v prohlížeči Safari. Mezi jednotlivými stránkami (tabs) se přesuneme lehce pohybem palce jedné ruky, a to díky inovované liště umístěné na spodní hraně. Snadná a rychlá je rovněž organizace stránek do skupin nebo ukládání do záložek a seznamů.

Modernější a spolehlivější mapy i předpověď počasí

Nový design, praktické funkce a módy, a hlavně kvalitnější navigaci si dopřávají (zatím jen zahraniční) uživatelé nativní aplikace Apple Maps. Mapové podklady v USA, Anglii, Kanadě nebo Španělsku získaly přesnější vyobrazení ulic a cest i 3D modelaci budov pro bezpečnější a chytřejší řízení, chůzi ve městech. Opravdovou designovou lahůdku pak představuje noční mód.

Doufejme, že se těchto vychytávek dočkáme také v Čechách, na Moravě a ve Slezsku!

Aplikace Weather se pak může pochlubit moderním, vizuálně dokonalým vzhledem, ale i detailnějšími informacemi o počasí ve vybrané lokalitě. K oblíbeným novinkám patří meteorologické mapy, předpověď na další hodinu i animovaná pozadí znázorňující detaily typu polohy slunce, déšť, oblačnost, bouře atd.