mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

Webova nebo mobilni aplikace

Webová nebo mobilní aplikace

Petr Kott

18 / 12 / 2018

Přemýšlíte zda mít webovou nebo mobilní aplikaci? Chcete se dozvědět výhody a nevýhody jednotlivých přístupů?

Často slýchávám dotaz “Je lepší mít webovou aplikaci, nebo mobilní aplikaci?”. Odpověď není vůbec jednoduchá a jednoznačná, protože ono záleží… Záleží na tom co od aplikace očekáváte, pro jakou cílovou skupinu je aplikace určena a hlavně jak a kdy ji budou uživatele používat. V tomto článku uvedu základní rozdíly mezi webovou a mobilní aplikací nejen z pohledu uživatele, ale také z pohledu technického.

Jak bude uživatel aplikaci používat?

Je třeba si uvědomit a hlavně zjistit (např. uživatelským průzkumem) zda bude uživatel aplikaci používat v kanceláři při své práci, doma na PC, anebo potřebuje mít aplikaci vždy při ruce “ v terénu”. Například pokud je aplikace určena pro muzikanty, kteří si budou tvořit nahrávky a sdílet je, pravděpodobně to budou dělat doma nebo ve studiu přes notebook. Pokud je ale aplikace určena pro chat s muzikanty, určitě se hodí mobilní aplikace aby byl chat vždy při ruce.

Komplexní vs. jednoduché úlohy a jejich dopad na rachlost

Výpočty se mohou provádět buď na straně zařízení (web browseru, mobilu) anebo na straně serveru. Pokud jsou výpočty komplikované a je třeba si předpřipravit výstupy, pravděpodobně se nevyhnete webovému serveru, který tyto výpočty provede buď ad-hoc ihned, anebo si data předpřipraví třeba o půlnoci. Pokud je třeba ale více menších výpočtu provádět co nejrychleji s rychlou odezvou, pak je vhodnější mobilní aplikace. Například, pokud chcete na hrát hru či aktualizovat data každou vteřinu na základě geolokace, pravděpodobně sáhnete po mobilní aplikaci, protože výpočet se provádí na straně mobilu a odezva je tak velice rychlá. Pokud ale chcete odesílat tisíce e-mailů pak je vhodnější webová aplikace.

Offline /online

Byť webové aplikace a nové prohlížeče už podporují fungování v offline režimu, je offline režim rozhodně doporučován na mobilním telefonu. Offline režim v browseru je značně omezený pamětí a cache, je pomalejší a uživatel může o data i tak přijít, pokud si neopatrností zavře prohlížeč. Pokud tedy chcete uživateli zpřístupnit aplikaci i offline, existuje spousta důvodů proč preferovat právě mobilní aplikaci.

Využívání přesnějších informací o uživateli

Pokud potřebujete využívat uživatelovu přesnou lokaci, směr kterým se dívá, nad. výšku, fotoaparát, autentizovat pomocí otisku prstů, apod. pak se nevyhnete mobilní aplikaci.

Distribuce a aktualizace

Webová aplikace se rozhodně lépe distribuuje a aktualizuje než mobilní aplikace. Webové aplikace je totiž “nainstalována” jen jednou a to na serveru. Pokud je třeba cokoliv změnit či aktualizovat, pak novou verzi nahrajete na server a aktualizace je přístupná ihned všem uživatelům a všichni používají stejnou verzi. U mobilních aplikací je třeba vyčkat dokud uživatel aplikaci neaktualizuje a navíc mohou mít uživatelé nainstalované různé verze a používat starší verzi dokud si aplikaci nezaktualizují. 

Propojení s jinými aplikacemi v mobilu

Mobilní aplikaci lze jednoduše propojit s jinými aplikacemi v mobilu, jakými jsou například Apple či Google Pay, čtení fyzio dat z aplikace Zdraví, přístup ke kontaktům, propojení na Messenger, apod. To u webové aplikace není možné docílit.

Jak moc má být aplikace při ruce

Mobilní aplikace mají tu výhodu, že jsou vždy a všude doslova “pod palcem”. Stačí mít u sebe mobil a kliknout. To je obrovská výhoda mobilních aplikací při řešení uživatelova problému kde je kladen důraz na přístupnost, rychlost a jednoduchost. Nemusí otevírat prohlížeč, zadat URL, přihlásit se, apod. U webových aplikací je možné vytvořit “zástupce” webové stránky přímo na homescreen telefonu, ale to stejně málokdo dělá a i tak se musí uživatel přihlásit.

Možnost notifikací

Pokud se rozhodnete pro mobilní aplikaci, je možné s uživatelem komunikovat mnohem efektivnějším způsobem než je e-mail a to notifikacemi. To je docela silná zbraň co se týče např. marketingu, protože notifikace jsou 5x častěji otevírané než emaily.

Branding

Pokud má uživatel mobilní aplikaci nainstalovanou na telefonu, Vaše logo tak je neustále viditelné na jeho ploše. To bezesporu zvyšuje branding Vaší apky.

Cena

Mobilní aplikace bývají dražší než webové aplikace, protože je třeba se přizpůsobit dvěma platformám – Android a iOS. Vývojářů mobilních aplikací je na trhu méně a tudíž je i tato dovednost více ceněna.

Slovo závěrem

Neexistuje jednoznačná obecná odpověď zda je lepší webová aplikace či mobilní aplikace. Je důležité se poradit a probrat Vaše potřeby, cíle a požadavky s lidmi, kteří problematice rozumí a navrhnout tak pro Vás nejlepší řešení. Častokrát jsme našli jako vhodné řešení mix obou technologií a vytvořili jak webovou tak mobilní aplikaci. Složitá nastavení a výpočty se provádějí ve webové aplikaci s tím, že vybraná funkcionalita, která má být uživateli “při ruce” se zpřístupní v mobilní aplikaci. Například nahrávání a mix audia se děje na webové aplikaci s tím, že chat a poslech je možný v mobilní aplikaci.