mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

7 trendu ve vyvoji mobilnich aplikaci pro rok 2021

7 trendů ve vývoji mobilních aplikací pro rok 2021

Petr Kott

21 / 12 / 2020

Více než 40 % světové populace už vlastní smartphone a jejich počet dále stoupá. Trh s mobilními technologiemi zažívá několik let strmý vzestup. Ani rok 2020, jejž poznamenala pandemie koronaviru, vývoj nezastavil. A právě mobilní aplikace mají na úspěchu celého odvětví lví podíl. V roce 2021 jsou očekávány nové, možná průkopnické inovace, které ovlivní jak práci nás vývojářů, tak firmy, a především pak samotné uživatele. Vybrali jsme pro vás 7 trendů ve vývoji aplikací, s nimiž je – i v poněkud nepředvídatelné době – v roce 2021 dobré počítat.

1. Zavedení 5G sítě

Masivnějšímu rozšíření 5G sítě se dřív či později nevyhneme. Jak konkrétně se nástup rychlejšího internetového připojení a mobilního přenosu projeví v mobilních aplikacích?

Vývojáři budou muset jak vznikající, tak vytvořené appky přizpůsobit nové generaci rychlosti, což přinese zajímavé možnosti, stejně jako výzvy.

Očekává se zkvalitnění přenosu při on-line komunikaci nebo u multiplayer 3D her. Těšit se můžeme na rozvoj a zavádění prvků rozšířené reality, umělé inteligence nebo „internetu věcí“ (viz dále). S tím však souvisí i nutnost posílit ochranu dat a zabezpečit on-line přenos celkově.

2. Rozšířená realita neboli AR (Augmented Reality)

Aplikace využívající elementy rozšířené reality se rok od roku zlepšují. Už nyní nabízejí přesvědčivé zážitky milovníkům her (Pokémon GO), virtuálním návštěvníkům historických památek (Google Arts & Culture) nebo zákazníkům IKEA, kteří díky appce IKEA Places mohou lépe naplánovat rozvržení nábytku v domácnosti.

V blízké budoucnosti bude AR stále více pronikat i do klíčových odvětví, jako jsou bezpečnost, zdravotnictví, strojírenský průmysl, ale i běžného nakupování oblečení či kosmetiky.

Uživatelům slibuje AR více zážitků, zábavy a usnadnění života, nám developerům zase prostor pro seberealizaci a kreativitu.

3. Instant Apps

Instant Apps, česky „instantní aplikace“, disponují základní funkčností a designem klasických appek s tím rozdílem, že je nemusíte stahovat do mobilu a pracují vlastně na principu webové stránky. Instantní appka tak vybízí k tomu sloužit jako demo verze pro vyzkoušení a rozhodování před stažením plné verze. Ve výsledku skýtají Instant Apps značný marketingový potenciál, a tudíž lze počítat s jejich dalším rozšířením a využitím v nadcházejícím období.

4. Mobile Commerce alias M-Commerce

I vlivem čerstvé zkušenosti s pandemií koronaviru a lockdownem lze očekávat, že význam e-commerce (obchodování on-line) v roce 2021 dál poroste, ba dost možná nabere rychlejší obrátky.

S globální oblibou nakupování ze smartphonů a tabletů se e-commerce postupně mění v m-commerce. Pro vývojáře to mj. znamená zaměřit se na zjednodušení i zabezpečení nákupů z aplikací, umožnit hlasové vyhledávání zboží a platby s pomocí telefonu a osvojit si vytváření stále oblíbenějších progresivních webových aplikací (PWA), tj. webových stránek s podobou a funkcemi aplikací.

5. Internet věcí

Termín Internet of Things či zkráceně IoT zastřešuje on-line technologie umožňující ovládat domácí spotřebiče, otevírat domovní dveře nebo zhasínat světlo s pomocí internetu.

Krom chytré domácnosti začíná internet věcí pomalu, ale jistě sloužit dalším, sofistikovanějším účelům v komerční i nekomerční sféře: mj. zdravotnictví, biologii, zemědělství, dopravní infrastruktuře apod.

A právě integrace IoT s mobilními aplikacemi je další oblast, kde lze počítat s rozvojem a progresem v roce 2021 a dalších letech.

6. Biometrická autentizace

Ověření totožnosti s pomocí otisků prstů či skenování tváře je stále běžnější součástí nové generace chytrých telefonů. S tím, jak se tyto technologie zdokonalují, přibývají i možnosti jejich zužitkování – odemknutí telefonu, platba, logování do mobilního bankovnictví, ochrana dat aj. Vývojáři tak vymýšlejí nové postupy, jak technologie na principu FaceID a TouchID zakomponovat do mobilních aplikací.

7. Foldable Phones neboli skládací telefony

Tzv. Flip Phones či Foldable Phones se vyznačují ohebným displejem, a představují tak jakousi mutaci běžného smartphonu a tabletu. A přestože byly tyto modely, např. Samsung Galaxy Fold, donedávna považovány spíše za drahé módní výstřelky, jako u každé technologické novinky postupně narůstá jejich popularita i dostupnost. Zejména Android vývojáři se proto budou muset učit optimalizovat aplikace tak, aby správně fungovaly i na telefonech se specifickým displejem.