mail

info@peko-studio.cz

+420 731 171 595

spravovat cookies

Povolte prosím používání cookies nebo si jejich používání přizpůsobte.

Kliknutím na tlačítko “povolit vše” udělujete souhlas. Souhlas můžete teké odmítnout.

přizpůsobit

povolit vše

Aplikace a nastroje pro iOS vyvojare

Aplikace a nástroje pro iOS vývojáře

Petr Kott

30 / 05 / 2020

S rostoucími nároky klientů na funkce a výkon mobilních aplikací stoupá i tlak na vývojáře, kteří musí ovládat stále více nástrojů pro vývoj, testování, kódování nebo měření úspěšnosti aplikací. Tentokrát vás necháme tzv. „nahlédnout pod pokličku“ a představíme vám oblíbený software a pomůcky pro iOS vývojáře, bez nichž se v Peko Studio neobejdeme.

1. Xcode

Nejužívanější prostředí (IDE) pro vývoj aplikací v iOS a Mac OS Mojave umožňuje vytvářet vlastní nástroje pro vizualizaci, rychlou kompilaci kódu a obsahuje kompletní sadu nástrojů, včetně LLDB debugger či iOS Simulator. Přestože hlavním programovacím jazykem pro iOS je Swift, Xcode je kompatibilní rovněž s C, C++, Java či AppleScript. Práce s Xcode a Swift je díky svižnosti a rozšířenosti nejoblíbenějším řešením u iOS vývojářů po celém světě.

2. TestFlight

Ještě než aplikaci vyšleme do éteru, necháme její beta verzi nezávisle otestovat uživateli, čímž získáme cenný feedback a podněty pro vylepšení. Využíváme k tomu bezplatnou službu TestFlight, kde lze s pomocí linku a iTunes Connect pozvat až 10 000 „testerů“, aby si appku vyzkoušeli. Nástroj umožňuje vytvářet externí i interní skupiny testerů, nechybí ani pomůcky pro detekci chyb, havárií a jiných nedostatků.

3. Screenshot Creator

Pro editaci, kompletní spravování či export screenshotů nové aplikace dobře poslouží nástroj Screenshot Creator. Jeho výhodou je možnost vytvářet kolekce barevných témat, fontů, pozadí a jejich jednorázového exportu napříč zařízeními. Díky softwaru navíc můžeme aplikovat jednu velikost fotky na všechna kompatibilní zařízení – např. screenshot z iPhone 11 se automaticky přizpůsobí co do velikosti modelům 11 Pro či 11 Pro Max.

4. Jazzy

Jazzy je šikovný nástroj, který iOS vývojářům šetří čas a nervy při kódování a práci s dokumentací. Jazzy dokáže vygenerovat dokumentaci s pomocí jediného příkazu, k jeho výhodám patří i kompatibilita s formátem Quick Help Documentation. Těžit tak můžeme z lepších, přesnějších výsledků a komentářů.

5. Applyzer

Samotným vytvořením práce na aplikaci nekončí – součástí je monitoring a analýza úspěšnosti, tj. hodnocení v App Store / Google Play, počtu stažení, ale i výsledků ve vyhledávačích.

A zde přichází na řadu portál Applyzer, kde mj. zjistíte, jak si aplikace vede v porovnání s konkurencí nebo kterými klíčovými slovy její ranking nejlépe podpořit. Zkrátka jeden z nejlepších nástrojů pro ASO (App Store Optimization).

6. Fone Virtual Location

Seznamky, hry založené na rozšířené realitě, mapy a řada dalších aplikací využívají funkci lokalizace. V praxi to znamená, že daná appka a její uživatelé mají přístup k údajům o vaší aktuální poloze. Když pomineme bezpečnostní rizika, lokalizace může být i nepraktická – například pro uživatele, který se chce seznámit s dívkou z jiného regionu.

Aplikace Virtual Location od Wondershare dokáže simulovat geolokaci, stejně jako pohyb mezi dvěma body. Neobejdou se bez ní mnozí uživatelé, ale i vývojáři.